Nacházíte se na stránce:MuzikályBílý motýl
 
CH ZUŠ HARMONIE
Muzikály

CH ZUŠ Harmonie
 


Muzikály - ZUŠ Harmonie
Dětský muzikál "Bílý motýl"
 
 

Předvánoční čas nemusí být vždy spojován jen se zpěvem koled, o čemž svědčí projekt CH ZUŠ Harmonie z Prahy 6, která ve spolupráci se Základní a mateřskou školou Bílá, Dětským pěveckým sborem Prážata a Komorním sborem Resonance, připravila pro advent 2007 uvedení dětského muzikálu Bílý Motýl.

 

Jednalo se o ojedinělý počin, jehož cílem bylo zapojit talentované děti ve věku 7-16 let do společného uměleckého projektu, díky kterému měly možnost veřejně předvést své schopnosti a nabýt nové zkušenosti při vystupování před publikem. Tuto příležitost získalo téměř 60 dětí!

 

Dětský muzikál Bílý Motýl zkomponoval pedagog CH ZUŠ Harmonie Jakub Nygrýn na motivy tatranské báje.

 

Přípravy muzikálu byly zahájeny na jaře 2007, kdy se uskutečnily první castingy na představitele jednotlivých dětských rolí. A protože se příběh odehrává v horské přírodě, představila se kromě hlavních protagonistů Janka a Jasoňky i řada roztomilých postaviček z tatranské fauny a flory.

 

Na podzim 2007 bylo nahráno CD.

 

Slavnostní premiéry se uskutečnily ve středu 19. a ve čtvrtek 20. prosince 2007 v aule ZŠ Bílá.

 

Další představení byla uvedena na jaře 2008 v divadle Illusion v Praze. 1. června 2008 bylo představení muzikálu Bílý Motýl úspěšně uvedeno s německými titulky v Berlíně. Celá akce byla financována firmami Vemex, Gazprom Export a Gazprom Germania v rámci projektu "Děti dětem".

 

Na jaře 2009 se připravují další představení v pražských divadlech Semafor, Metro a Illusion.

  

Slovo autora

 

"Baladická bajka z Belianských Tatier.

Z Javoriny. Bajka zo slovenských hor."

 

Ano - panenské krásy vysokých, nebes se dotýkajících hor vybízející ke snění a básnění oslovily potulné sběrače pohádkových kytic. Příběhy z hlubokých hvozdů, skalnatých ples, neznámých čarovných zákoutí zas vypravěče či náhodné svědky dávných událostí. A ty příběhy žijí dál. S těmi co je třeba čtou. Chtějí se drát na světlo dnů všedních a chtějí těm, co je třeba čtou pohladit duši, rozesmát je nebo naopak rozesmutnit. Chtějí se znovu vyprávět.

 

I autor muzikálu Bílý Motýl se nechal svést jejich kouzlem. Nenápadný příběh přátelství chlapce Janka a bílého motýla jej inspiroval k sepsání skromného dílka, jež by nejraději ani muzikálem nenazýval. Pro autora je to spíše dětské hraní si se zpěvy a tancem, jakási "plastická báseň", dětská poezie opentlená hudebně-tanečními obrazy.

 

Původní autorův záměr mělo být baletní provedení. Avšak při psaní pětadvacátého taktu partitury zjistil autor, že se přecenil. Několikrát se sice k rozepsanému místu vracel, no - bezúspěšně. Zůstaly jen poznámky na okraj. Až před pěti léty se mu zrodila v hlavě myšlenka zhudebnit dětské rýmy. Všechno jakoby mu najednou chtělo vyjít vstříc. Jeho přítel Marek Vávra jej podporoval v snažení a k uskutečnění druhého záměru: opatřit dospělé role slovenským textem mu dopomohla jeho žena Silvie, jíž patří jeho veliký dík.

 

V neprospěch slovenské verze se však vyslovila většina ...

 

Jazyk našich sousedních bratrů a nejen on čeká na vysvobození.

 

Autor doufá, že se bude hra líbit a že snad jednou bude mít ten libý, měkký jazyk možnost se vrátit kam patří - ke své hře o níž vypráví.

 

Jakub Nygrýn

 
 

 

Realizační tým:

 

Jakub Nygrýn – hudba, libreto, scénář, dirigování muzikálu

Filip Sychra – spolupráce na scénáři, režie

Marek Vávra – produkce

Zuzana Lánská – propagace, kontakt s médii

Silvie Nygrýnová – korepetice, pěvecká příprava sólistů

Miloslava Pospíšilová – vedení pěveckého sboru Prážata a Resonance

Veronika Kacianová – choreografie, příprava tanečníků

Hana Pelikánová – tanečně-pohybová příprava dětí z MŠ Bílá

Alena Zavadilová – architekt scény

Miroslava Čejková – výtvarnice kostýmů

Jiří Zajíc – ozvučení

Petr Babický - natočení a výroba DVD

Milan Balla - natočení a výroba CD

Jaroslav Pospíšil – zvukový záznam představení a obsluha data-projektoru

Vojtěch Zavadil - natočení a výroba dokumentárního filmu o vzniku muzikálu

 

 

Partneři projektu:

 

Městská část Praha 6

VEMEX s.r.o.

VAMA s.r.o.

RW Fone