header
Odběr aktualit
Přihlaste se k odběru aktualit.
ZUŠ Harmonie Multimedia
Rychlý Kontakt

Mobil:

+420 603 309 363

Novinky

Hudební nauky v době uzavření školy

23.3.2020

Vážení rodiče,

srdečně vás všechny zdravím a v první řadě přeji hlavně pevné zdraví! - a následně v rámci možností hezké dny:-)

 

Vím, že v současné době procházíte nesnadným obdobím v oblasti domácího vzdělávání a v mnoha případech je to náročná práce jak pro děti tak i jejich rodiče, když jsou "zahlceny" řadou úkolů, které musí samostatně nastudovat a následně v termínech dodat.

 

Chtěl bych vás tímto ujistit, že na naší škole hudební naukou nechci žáky stresovat a zahlcovat je zadáváním pracovních listů či samostatným studiem nové látky. Pokud bych tak činil, zřejmě by se stejně nezapojilo mnoho žáků, kteří prioritně řeší zadané úkoly z profilových předmětů na svých základních školách a gymnáziích.

Pevně věřím, že se v letošním roce s vašimi dětmi uvidím ještě v rámci výuky ve škole osobně a tam navážu v učivu tam, kde jsme skončili. S největší pravděpodobností nebudu zadávat ani závěrečný test - spíše budeme intenzivněji pracovat na nové látce a hlavně praktických dovednostech, které jsou pro hudebníka z mého pohledu mnohem větším přínosem než zadané množství teoretického učiva.

 

Pro případ, že je však z vaší strany zájem se v oblasti hudební nauky vzdělávat, dávám k dispozici informace o okruhu učiva, které jsme měli se žáky ve druhém pololetí probrat.

 

Okruh učiva na druhé pololetí školního roku 2019-2020:

 

2. ročník: zápis not c1 - c3 včetně posuvek, durové stupnice do čtyř křížků a čtyř bé (s posuvkami psanými u not), hodnoty not a pomlk (celá, tříčtvrťová, půlová, čtvrťová, osminová)

 

3. ročník: všechny durové stupnice s křížky a bé (s posuvkami psanými v předznamenání), základní intervaly - názvy a tvoření od různých tónů, hodnoty not a pomlk (viz. 2. ročník + šestnáctinová a tečkovaný rytmus)

 

4. ročník: durový kvintakord a jeho obraty - názvy a tvoření od různých tónů, druhy mollových stupnic (aiolská, harmonická, melodická), hodnoty not a pomlk (viz. 3. ročník + triola, takty osminové)

 

5. ročník: mollové stupnice s křížky a bé, stupnice stejnojmenné a paralelní, durový a mollový kvintakord s obraty, dominantní septakord, hodnoty not a pomlk (viz. 4. ročník + dvaatřicetinová, takty půlové)

 

Přikládám odkaz na YouTube kanál, kde jsou umístěna jednotlivá videa ke konkrétním tématům z oblasti hudební teorie: 

https://www.youtube.com/playlist?list=PLqcuwI3Y0ArjZRZfxtnrKuunC4wpnFopM

 

Pokud budete potřebovat ohledně hudebních nauk:

- cokoliv konzultovat

- s něčím poradit

- něco poslat

- apod.

Neváhejte mě kontaktovat na mailu rhaas@centrum.cz nebo na telefonu 603 328 865.

 

Mějte se všichni moc fajn - ve zdraví složité dny zvládněte - a já se budu těšit (doufám, že brzy)

ve škole naviděnou!

 

Roman Haas